Retek – 5000 éve a gyógyításban

Retek: Tudj meg többet az értékeiről. Kinek és milyen problémára javasolt fogyasztani? Ki vigyázzon vele? Összetevő az öregedés ellen.

A retket állítólag a Földközi-tenger partjainál fedezték fel. Onnan indult világhódító útjára. Különböző fajtájával találkozhatunk Európában, Ázsiában, Amerikában vagy akár Észak-Afrikában.

Nálunk egyszerűen reteknek hívják, néha azt mondjuk rá: sörretek.

A retek tápértékei

A retek gyökér-zöldség, és bár a levele is bővelkedik gyógyhatású elemekkel, elsősorban a gyökértermését hasznosítjuk. A retek igen gazdag B-vitaminban (B1, B2, B3, B6), azon kívül C, PP-vitaminban és bőségesen tartalmaz karotint is. Varázslatos ereje nem merül ki ennyiben. Nem kevés ásványi anyagot is tartalmaz, egyebek között ként, káliumot, kalciumot és magnézium-sókat, azon kívül enzimeket és illóanyagokat. Természetesen tartalmaz szénhidrátot és rostokat, de ennek a zöldségnek a büszkesége illóolaj-tartalmában rejlik, amely 100 g retekben akár az 50 mg-t is elérheti. A mustárolajnak köszönhető, hogy a retek képes megsemmisíteni a belekben okozó mikrobákat és képes fölvenni a harcot a megfázásos betegségekkel, így egyfajta természetes antibiotikumnak is tekinthető.   Antibakteriális hatású a szétzúzott mag is: egy kevés vízzel feloldva leállítja a gyulladásos folyamatokat a gennygócokban, a kelésekben, a tályogokban.

Retek - 5000 éve - kinek és mire

Mit gyógyít?

Gyógyító céllal való alkalmazása a legkülönbözőbb betegségek bámulatos eredménnyel való gyógyításához több mint 5000 éve közismert. Gyógyít mindennemű légúti betegséget, beleértve a tuberkulózist is. Oldja a húgyhólyag, a vese és az epe köveit. Megszabadít a szervezetben felgyülemlett káros sóktól és kivezeti a radioaktív elemeket a szervezetből. A retek segít a reumatikus, isiászos és neuralgikus betegségeknél, azonkívül hasznos a cukorbetegek számára is. A frissen lereszelt hónapos retekből akár pakolást is tehetünk a fájdalmas ízületekre. Azonban nem szabad visszaélni e zöldség gyógyító erejével azoknak, akiknek beteg a szívük, vagy a gyomor- és béltraktus gyulladásos betegségeitől szenvednek.

A sörretek és a hónapos retek javítja az étvágyat, növeli a gyomorsav kiválasztását és gyorsítja a táplálék áthaladását a béltraktusban. A hónapos retket használhatjuk, mint epehajtó és vizelethajtó szert is.

A Himalája buddhista szerzetesei rendszeresen fogyasztják a retket, mivel úgy tartják, hogy az megtisztítja a szervezetet a kóros nyálkáktól és erősíti a szervezetet.

A retket mézzel vagy cukorral fogyasztva normalizálja a nőknél a menstruációs ciklust, a szoptató anyáknál növeli a tejkiválasztást. A reszelt retek gyógyítja a köszvényt, fölgyorsítja a fekélyek és a sebek gyógyulását, ha a beteg felületre helyezzük.

Retek az öregedés ellen

A hónapos retek sok szilíciumot is tartalmaz. Ha a szervezetből hiányzik a szükséges mennyiségű szilícium, az izmaink petyhüdtté, a csontjaink törékenyekké válnak, a véredények falain lerakódik a koleszterin és kifejlődik az ateroszklerózis (az artériafal megkeményedésével járó érelmeszesedés). Ezért a hónapos retek fogyasztása igen hasznos idősebb korban.

Hogyan fogyasszuk?

A hónapos retek levét leveléből és gyökérterméséből nyerjük, de ezt a levet soha ne igyuk önmagában, mivel erős reakciót válthat ki a szervezetünkben. Általában sárgarépa levével összekeverve szokás fogyasztani. Mint ilyen keverék, tisztítja a béltraktust a nyálkáktól, amelyek különben sipolyok keletkezésének lehetnek okozói. Ez a keverék úgyszintén erősíti a nyálkahártyát, begyógyítja a sebeket.

Retek és diéta

A hónapos retekben kevés a kalória, így a diétás étrendnek gyakori eleme. Ilyen esetben azonban inkább a fehér retket (sörretket) alkalmazzuk, mivel a piros olyan anyagot tartalmaz, amelyet nem minden szervezet képes hasznosítani.

A népi gyógymódot a tudomány is igazolta

A sörretek leve úgyszintén oldja a vesében és a húgyhólyagban képződött köveket és homokot, amelyek a vizelettel távoznak a szervezetből. A népi gyógyítások tárházában a retket tartják a legkitűnőbb szernek az epe és a máj gyógyításánál.

A retek ezen tulajdonságát tudományos kísérletek is megerősítették, amikor felfedezték benne a holozán nevű anyagot, amely hatékony epehajtó szer.

Mikor ne alkalmazzuk?

A retek azonban nem mindig lesz hasznunkra a gyógyítások során. Ne alkalmazzuk gyomorsav túltengés esetén, krónikus szívelégtelenségnél, az emésztőszervek, vese, máj, hasnyálmirigy akut gyulladása esetén. Úgyszintén ellenjavallott áldott állapotban lévő nőknek.

 

Kovács József természetgyógyász, reflexológus

Nézd meg ezt is

Borsikafű a bors finom helyettesítője, ha a bors fogyasztása nem ajánlott

Borsikafű a bors finom helyettesítője, ha a bors fogyasztása nem ajánlott

A borsikafű csípős íze, kellemes aromaanyagai, tápanyagai remek alternatívát biztosítanak. Mire jó, hogyan termesszük házilag és hogyan fogyasszuk?

Te mit gondolsz? Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé.

X

Elfelejtetted a jelszavadat?

Csatlakozz hozzánk!