A fokhagymát valójában nevezhetjük az aktív biológiai anyagok forrásának. Különösen gazdag vitaminokban, amikor még egészen fiatal a hagymája, és nem oszlik gerezdekre. Bár a fokhagyma levele nem lett olyan népszerű, mint a zöldhagymáé, vitaminokban, főként C-vitaminban rendkívül gazdag.
A fokhagyma egyedi sajátossága azzal magyarázható, hogy kiegyensúlyozottan párosulnak benne a gyógyhatású szerves anyagok, és tartalmaz egy sor makro- és mikroelemet is.
A fokhagyma természetes illata és íze, felülmúlhatatlan gyógyhatása éterikus illóolajának, és a benne található fitoncidoknak köszönhető, ezért a fokhagyma hatékonyan gyógyítja a hastífuszt, a torokgyíkot, a vérhast stb.
A hasznos anyag tartalmát tekintve, sokkal gazdagabb a vörös- vagy zöldhagymánál. A fokhagyma szénhidrátban gazdag (10,5-21,1%), valamint fehérje (36,7%), ásványi sók és vitaminok alkotják. Erről bővebben és részletesebben is végezzünk egy kis elemzést. A fokhagyma összetevői: cellulóz (sejtfalanyag, sejtszövet), fehérjék, zsírok, karbonhidrát, hamu, aszkorbinsav, továbbá: nátrium, kálium, kalcium, mangán, vas, foszfor, magnézium, jód, cink. Összetevői még a C, B, D, P-vitamin, fitoncidok, illóolaj. Tudósok 100 kéntartalmú komponensét tárták fel a fokhagymának, melyek értékes tulajdonságokkal rendelkeznek. Gazdag még olyan mikroelemekben, mint a szelén és germánium, amelyek egyebek között a daganatos betegségek ellenszerei.
100 g fokhagyma feltölti szervezetünket:
30 mg rézzel,
1,7 mg vassal,
1,12 mg mangánnal,
153 mg foszforral,
14,2 mg szelénnel,
1,16 mg cinkkel.
Ami a kalcium és a mangán jelenlétét illeti – csúcstartók a maguk nemében.
100 g fokhagyma az alábbi vitaminokat biztosítja szervezetünknek (értékek után zárójelben: a napi szükségletünkhöz képest, %-ban):
A-vitamin – 9,0 NE (0%),
C-vitamin – 31,2 mg (52%),
E-vitamin (alfa tokoferol) – 0,1 mg (0%),
K-vitamin – 1,7 mkg (2%),
tiamin – 0,2 mg (13%),
riboflavin – 0,1mg (6%),
niacin – 0,7 mg (4%),
B6-vitamin – 1,2 mg (62%),
folát – 3 mkg (1%).
Három gerezd közepes méretű nyers fokhagyma 13 kalóriát, 1 g fehérjét, 3 g szénhidrátot, 2 g nátriumot tartalmaz. Rostok és zsírok a fokhagymában gyakorlatilag nincsenek. Sok vitamint tartalmaz, nem is soroltam fel mindet. Ez a növény gyakorlatilag az összes B-vitamin csoportot tartalmazza, ezenkívül számos olyan elemet és ásványi anyagot, amelyek ritkán fordulnak elő.
A kén jelenléte
különösen fontos, a kéntartalmú anyagok vagy szulfidok csodálatos sajátsággal bírnak. Éppen a szulfidok biztosítják a fokhagyma levében azt az erőt, melyre szükség van a staphilococcussal szemben, amely a disentheriát és a tífuszt kelti, számtalan kórokozó gombával és élesztővel. A fokhagyma szulfidjai lekötik a szabad méregmolekulákat, még mielőtt ártanának az emberi szervezetnek. A fokhagyma olyan erős, hogy meggyöngíti a méregmolekulákat, elkülöníti és kivezeti a szervezetből.
Csökkenti a vér glükóz tartalmát, normalizálja a koleszterint
A fokhagyma sok más fontos kötést tartalmaz, amelyre szüksége van az emberi szervezetnek, ilyenek még az adenozin, allicin, allixin, pektinek, diallil-triszulfid és egyebek, amelyeket nagyra értékel a mai orvostudomány. Ezek az anyagok sikeresen semlegesítik a fertőzések okozóit, kifejezetten jótékony a hatásuk a daganatos betegségek esetén (sok adat áll rendelkezésre, mely szerint hatékony lehet egyes ráktípusok ellen). Csökkenti a vér glükóz tartalmát, normalizálja a koleszterint, megelőzi a véralvadást és a trombusok képződését.
Fokhagymából állítják elő az allixint,
egy stresszoldó készítményt, amely nyugtató hatású, hasonlóan a valeriánához, az alloholt, melyet a máj gyógyítására alkalmaznak, az alliszát, az allicort, a karinádot – melyeket a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére alkalmaznak. A fokhagyma kémiai anyagai segítenek alacsonyan tartani a magas vérnyomást, a vércukorszintjét, gyógyítják az asztmát, a bronchitist, javítják a vérkeringést, a szívműködést, segítik a szervezet védekező mechanizmusát a veszélyes toxinok ellen, és az erőnlét helyreállítását.
Újonnan felfedezett anyagok a fokhagymában
Aszpirin-azonos anyagot is tartalmaz, allicint és adenozint, melyek képesek hígítani a vért, és elhárítják a trombus képződését. Az USA-ban és Kolumbiában, olyan anyagokat fedeztek fel a fokhagymában, amelyek megakadályozzák a trombocyták növekedését a vérben, és forralásnál nem bomlanak le.
Pennsylvaniai kutatók még egy különös tulajdonságára akadtak
ennek a csodálatos növénynek – részei képesek elnyomni a nitrozaminok szintézisét (széles körben ismert karcinogének). Ezenkívül a fokhagyma tartalmaz még elég jelentős mennyiségű szelént és sok más antioxidánst, melyek védelmezik a DNS-molekulákat a szabadgyököktől és más kémiai agresszióval szemben, megállítva a protoonkogének mutációját. Tehát a fokhagymát el kell ismerni rákellenes szernek, mert erről tanúskodnak az epidemiológiai kutatások. Azokban az országokban, ahol a fokhagyma hagyományosan a népi nemzeti konyha elengedhetetlen tartozéka az ételeknek, ritkábban fordul elő rákos megbetegedés, mint ahol még újdonságnak számít.
Napi min. 5 g fokhagyma fogyasztása képes csökkenteni a rák kifejlődésének valószínűségét
Az Egyesült Államok rákkutató intézetének tudósai igazolták, hogy a fokhagyma és a vöröshagyma (lila, zöld) hatékony betegségmegelőző szere nemcsak a meghűléses betegségeknek, de a szív és a magas koleszterinszint gyógyításának is. Megállapították, hogy ezek az áldásos növények képesek csökkenteni a férfiak prosztatarák megbetegedéseit is. Két év megfigyelései során a tudósok összehasonlították a táplálkozási szokását 470 egészséges férfinak és 238 rosszindulatú prosztatarákos betegét. Megállapították, hogy napi minimum
5 g fokhagyma vagy hagyma elfogyasztása képes csökkenteni a rák kifejlődésének valószínűségét több mint 50%-kal. Az onkológusok véleménye szerint ez a nagyszerű jelenség az allium citosztatikus hatásával magyarázható (azok a kéntartalmú anyagok, melyek sajátos hagymaszagot kölcsönöznek a fokhagymának és a vöröshagymának).
Mire jó még a fokhagyma?
A fokhagyma tisztítja a torkunkat és a hangunkat, hasznos tüdőasztma, részleges arcbénulás, remegés kezelésénél, és a legtöbb idegi megbetegedésre.
A fokhagyma segít ízületi panaszok esetén, isiásznál, köszvénynél, áldásos a hatása a lép elégtelen működése esetén, puffadásnál és egyéb emésztési zavaroknál. A fogíny és a fogak számára is hasznos, különösen sütve. Étvágyjavító (fokozó), erősíti a gyomor, a máj, a belek szekrécióját. Vízhajtó, féregtelenítő, mikrobaellenes, görcsoldó, antiaterogén és fájdalomcsillapító hatással rendelkezik.
A szárított fokhagyma a zöld szárával együtt olajjal keverve mérges csípéseket gyógyít sikerrel. Ugyanúgy gyógyítja a testen lévő horzsolást, fekélyt, tályogot, kelést. Az utazóknak a fokhagyma segít csökkenteni a hely és a víz változásával kapcsolatos kényelmetlenséget.
Korábban a fokhagymának azon tulajdonságát részesítették előnyben, hogy antioxidánsokat tartalmaz. Manapság legfőbb szerepet a vegyi anyagok – hidrogén-szulfidok jelentik, melyek a gerezdek szétrágásakor képződnek. A hidrogén szulfidja rugalmasabbá teszi a véredények falait, ha a fokhagymát nem lették ki hőhatásnak vagy szárításnak.
Gyakran alkalmazzák a fokhagymának a tinktúráját és alkoholos kivonatát.
Bebizonyították vírusölő és gyulladáscsökkentő hatását. Gyakorta a fokhagyma segít az influenza leküzdésében. Elhárítja a bélrendszerben az erjedést (gyenge emésztés miatt). Jó hatással van a gyomor és bélrendszer működésére, ráadásul remek fűszernek bizonyul, bár nem mindenki kedveli erős szaga miatt. Ennek ellenére javasoljuk a szakácsoknak és a háziasszonyoknak, hogy mértékkel, de rendszeresen alkalmazzák főztjükben.
Ellenjavallatok a fokhagymával való gyógyításnál
A sok jó tulajdonsága mellett – mint más növényben – a fokhagymában is van olyan anyag, ami bizonyos szervekre negatív hatást gyakorolhat.
A fokhagyma tartalmaz egy ún. szulfanil-hidroxid iont, amely ártalmasnak bizonyulhat, de semmi esetre sem káros, csupán ebben az esetben kevesebbet szabad fogyasztani belőle. 2-3 gerezd használata az ételben 3-szor egy héten csak használ (másként a szulfanil-hidroxidion áthatol az agy érhálózatán, s ezáltal okozhat kellemetlen tüneteket.
Körültekintő óvatossággal és figyelemmel olvassuk el az alábbiakban felsorolt ellenjavallatot, nem kell-e inkább mellőzni a fokhagyma használatát mielőtt rátérnénk az ezzel való gyógyító receptek alkalmazására.
- Tilos a fokhagyma fogyasztása gyomor- és nyombélfekély, gyomorhurut esetén, hogy elkerüljük a betegség felerősödését. Friss fokhagymát kerülje az az egyén is, akinek hasnyálmirigy-gyulladása van.
- Vérszegénység (erőtlenség) esetén se javasolt. Abban az esetben, ha ez a probléma fennáll, az orvossal szükséges konzultálni, hogy ezekből a népi receptekből hasznosíthatja-e Ön valamelyiket.
- Ajánlott inkább tartózkodni a nagyobb mennyiségű fokhagyma fogyasztásától, ha húgy-, vagy ivarszervi rendszer betegségeiben szenvedünk: vesegyulladás, degeneratív vesemegbetegedés.
- Aranyér esetén sem ajánlott, különösen, ha kiújuló aranyérbántalmak gyötörnek.
- Várandós állapotban is ellenjavallt – a tejkiválasztódással függ össze (rossz hatással lehet a gyermekre).
- Elhízás estén diétázó egyéneknél étvágyserkentőként hat.
- Ismert olyan eset is, amikor atherosclerosis vagy ischémi-ától szenvedő egyének infarktus keletkezésekor fokhagymatinktúrát alkalmaztak (ezzel ártottak).
- Legújabb adatok szerint az epilepsziával diagnosztizált betegeknél egy bőséges fokhagymafogyasztás rohamot válthat ki.
- Vannak olyan vélemények is, miszerint nagy mennyiségű fokhagyma az ételben fejfájást, szétszórtságot, figyelmetlenséget okozhat. Sokat tehát ebből a zöldségből nem érdemes fogyasztani, akik pedig hajlamosak a depresszióra, disszociatív zavarra (hisztéria) vagy egyéb pszichikai zavarokkal küszködő betegek a fokhagymával való kezelést fokozott óvatossággal és körültekintéssel végezzék.
- A fokhagymalé bőrgyulladást (dermatitist) okozhat.
- Természetesen azok az egyének se fogyasszák, akik eleve allergiásak erre a zöldségfélére.
Vegyük figyelembe, hogy a nagy mennyiségű nyers fokhagyma kiválthat toxikus panaszokat. A hőkezelt, feldolgozott formában elfogyasztott fokhagyma kevésbé bizonyul veszélyesnek. 3 nyers fokhagymagerezd okozhat puffadást, hőemelkedést, hasmenést. Napi 20 g fokhagyma elfogyasztása ételben (kb. 7-10 gerezdig) belső vérzést idézhet elő. Ha fokhagyma készítményt alkalmazunk, szigorúan a recept szerint járjunk el.