Lehetsz szép természetes, házi megoldásokkal is. A mézet nemcsak enni jó, hanem kenni is :), sőt fürdeni is érdemes benne. Íme segítségül néhány mézes szépségápolás recept.
Problémás haj kezelése és helyreállítása
- Ajánlott kétszer egy héten, hajmosás után a haj gyökereibe dörzsölni 1 liter mézes vizet (1liter forralt vízhez 2 ek mézet).
- A haj növekedése és erősödése érdekében ajánlott a hagymalé és méz keverékének alkalmazása: a hagymát lereszeljük, hozzáadjuk a mézet (5:1 arányban), a keveréket a fejbőrbe dörzsöljük, fél órán át így hagyjuk. A hatás fokozása érdekében tehetünk a fejünkre polietilén zacskót, majd kössünk rá egy kendőt, vagy húzzunk a fejünkre sapkát. Ezután mossuk le a keveréket. Ha a haj igen száraz, akkor így járunk el: a hagyma-méz keverékéhez adjunk hozzá 1 rész növényi olajat, 1 órával hajmosás előtt dörzsöljük a keveréket a hajhagymákba, ezután meleg törölközővel begöngyöljük a fejünket. A kezelés után a hajunkat mossuk meg.
- Hasznos a hajat a következő szerrel öblögetni: Kamillavirág kivonatot (4 ek száraz kamillavirágot leforrázunk 1 pohár vízzel) 1-1,5 órát termoszban hagyunk, adunk hozzá 1 desszertes kanál mézet. A hajunkat megmossuk, felszárítjuk egy törölközővel, és megnedvesítve az elkészített kivonattal, hagyjuk 30 percig. Ezután meleg vízzel lemossuk. Ha a hajunk száraz, az eljárást elég 10-14 naponként megismételni, ha zsíros – heti egy alkalommal.
Mézes szépségápolás arcpakolásoknál
A mézet alkalmazzák kozmetikai maszkok készítéséhez, ráncok megelőzésére, az arcbőr tisztítására. Az arcmaszkot tiszta mézből, vagy egyéb anyagok hozzáadásával (tojássárgája, glicerin, citromlé stb.) készítik.
A méz – fontos alkotója az arclemosó szereknek, különböző kozmetikai krémeknek, emulzióknak, balzsamoknak és samponoknak. Ám nem érdemes lemondani az otthon előállítható mézes kozmetikumokról sem. Heti 1-2 alkalommal alkalmazhatunk arcpakolást. A maszkok hatása a bőr anyagcseréjének javítására épül: az arc izmai rugalmasabbak lesznek, az arcbőr friss külsőt ölt.
A pakolásokat az előzetesen megmosott bőrfelületre visszük fel, kivéve a szemhéjat, amire jobb, ha más tápláló krémet kenünk. A maszkot óvatosan visszük fel az arcunkra: az álltól a halántékig, a felsőajaktól és az orrtól – a fülig, a homlok közepétől a halántékig. A szemöldök és a szemhéj szabad marad.
Mézes szépségápolás zsíros bőr esetén
- Felverünk 1 tojásfehérjét, fokozatosan adjunk hozzá 1 tk mézet, ugyanannyi tejet, citromlét, és egy kevés korpát. A kását vigyük fel az arcunkra. 20 perc múlva távolítsuk el meleg nedves törölközővel, és nedvesítsük meg arcunkat kamillafőzettel dúsított vízzel.
- Alaposan keverjünk össze 2 ek túrót és ½ tk folyékony mézet, adjunk hozzá 1 tojást, és keverjük habossá. Vigyük fel a keveréket, és hagyjuk 15-20 percre az arcunkon, ami után mossuk le előbb meleg, majd hideg vízzel.
Mézes szépségápolás száraz bőr esetén
- Keverjünk össze 2 ek zabpelyhet 1 ek mézzel és ugyanannyi olívaolajjal, adjunk hozzá 30 ml tejet és 3 csepp citromlét. A maszkot felvisszük az arcunkra 15-20 percre.
- 1 szelet barna kenyeret (rozscipót) leöntünk 30 ml forró tejjel, és 3-5 percig állni hagyjuk. Ezután adjunk hozzá 1 ek mézet, 1 tojássárgáját és 1 db A-vitamin ampulla tartalmát. Összekeverjük. Az így nyert keveréket felvisszük az arcbőrünkre 15-20 percre.
- 1 nyers tojássárgájához hozzákeverünk 1 ek mézet. Az így nyert keveréket felvisszük az arcunkra, és ott hagyjuk 10-15 percig. Vízzel lemossuk. Ezt a maszkot minden reggel alkalmazhatjuk. Ezzel a maszkkal megelőzhetjük a ráncok megjelenését.
- Keverjünk össze 100 g mézet 1 citrom levével. Az így nyert maszkot vigyük fel vékony rétegben az arcbőrünkre 5-10 percre, majd mossuk le hideg vízzel. Normál arcbőrre is ajánlott.
- Keverjünk össze 2 ek lisztet egy habosra felvert tojásfehérjével, és adjunk hozzá 1 tk mézet. A keveréket vigyük fel a megtisztított arcbőrre 10-15 percre. Mossuk le vízzel. Ez a maszk tanácsolt a ráncok megelőzésére, valamint normál arcbőrre.
- Keverjünk össze 1 tk túrót ½ tk mézzel és 1 tk tejjel vagy kefirrel. Az egészet alaposan elkeverjük, és felvisszük az arcbőrre. 30-60 perc múlva meleg vízzel lemossuk. Áttörölhetjük az arcbőrünket egy citromszelettel.
- Két sült vöröshagyma fejet alaposan összedolgozunk 2 ek mézzel. A keveréket felvisszük a korábban megtisztított arcbőrre, 15-20 perc múlva nedves szalvétával leszedjük. A mézes-hagymás maszkot lágyító és tápláló szerként alkalmazzuk.
Vegyes bőr
Keverjünk össze 2 ek mézet ugyanannyi tejjel. Vigyük fel az arcbőrünkre, majd 30 perc múlva mossuk le meleg vízzel.
Mézes szépségápolás bármilyen bőrtípus esetén
- 1 tk-nyi mézet keverjünk össze ugyanannyi, a bőrtípusunknak megfelelő, tápláló krémmel. Adjunk hozzá 10 csepp citromlét és keverjük össze. A maszkot vigyük fel 20-30 percre, majd mossuk le meleg vízzel.
- Keverjünk össze egységes masszává 2 tojásfehérjét (nem kell habosra verni!) 1 ek mézzel, ½ tk őszibarack- vagy mandulaolajjal, adjunk hozzá 2 ek zablisztet. Az így nyert keveréket vigyük fel az arcbőrünkre 20 percre. Meleg vízbe nedvesített tamponnal szedjük le, és hideg borogatást helyezünk fel.
- 2 ek szeszt feloldunk 2 ek vízzel, enyhén felmelegítünk 1 tk mézet, és az egészet alaposan összekeverjük. Este vigyük fel az arcbőrünkre 12 percre. Ez a maszk tisztítja és fertőtleníti az arcbőrt, és lágyabbá teszi.
- Reszeljünk finomra egy fél almát, adjunk hozzá 1 tojássárgáját, 1-1 ek mézet és almaecetet, valamint 1-1 tk porított B-vitamint és aszkorbinsavat. Az egészet egységes masszává keverjük, és felvisszük az arcbőrünkre és a nyakunkra 25-30 percre.
- Keverjünk össze 1 tk mézet 100 ml friss paradicsomlével. Vigyük fel az arcunkra és a kezünkre lágy bedörzsölő mozdulatokkal. Hagyjuk 30 percig a bőrünkön, majd öblítsük le a bőrünket hideg vízzel.
- Ajánlott éjszakára mézes vízzel mosakodni: 1 ek mézet feloldunk 2 pohár szobahőmérsékletű forrásvízzel. 5-7 percig mossuk az arcunkat, közben végezzünk masszírozó mozdulatokat, majd öblítsük le arcunkat meleg vízzel.
- Töröljük át arcunkat bármilyen növényi olajjal, egy vattatampon segítségével. Keverjünk össze 1 ek tejfölt (vagy aludttejet) 2 ek nyírfa lével, adjunk hozzá 1 tk mézet. Újra keverjük össze, vigyük fel az arcbőrünkre és a nyak elülső részére. 10-15 perc múlva mosakodjunk meg hideg vízzel. Nyírfalé hiányában használhatunk mentalevél főzetet (frissítő maszk), bőrviszketésnél körömvirág, kamillavirág vagy útifű főzetet.
Maszk mitesszeres bőrre
- Készítsünk kamillavirág főzetet (1:10 arányban), majd 50 ml meleg főzetben feloldunk 2 ek mézet. A keveréket egyszer egy héten vigyük fel a tiszta arcbőrünkre.
- 3 ek apróra vágott uborkát leforrázunk egy pohár vízzel, 2 órát állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, a maradékot kinyomkodjuk, adjunk hozzá 1 ek mézet, és alaposan elkeverjük. Ezzel a keverékkel megnedvesítünk egy vattatampont, áttöröljük vele az arcunkat, 30 perc múlva meleg vízzel lemossuk.
Arcfehérítés
3 tk szitán áttört túrót alaposan összekeverünk 1 tk mézzel, és felvisszük az arcbőrünkre. 20-25 perc múlva lemossuk.
Borotválkozás utáni arcápoláshoz
1 tk mézet keverjünk el 50 ml meleg forralt vízben.
Keverékek kézre
- Készítsünk teakeveréket egyenlő arányban kamillavirágból, farkasfogból (Bidens), körömvirágból és útifűből. 1 ek teakeveréket leforrázunk 1 pohár vízzel, és 5-7 órán át termoszban tartjuk. Keverjünk össze 70 g vajat 1 tk mézzel, és adjunk hozzá 1 tk-nyit az elkészített teakeverékből.
- Keverjünk össze 1 tk mézet, 3 ek glicerint, 1 tk szalmiákszeszt, ½ pohár forrásvizet és egy csipetnyi (késhegynyi) ként. Használat előtt rázzuk össze. Ez a szer jól puhítja a kézbőrt, elmulasztja a bőr szárazságát és hámlását.
Mézes szépségápolás a kádban
A kádfürdőhöz szükségünk lesz 200 g mézre.
Megtöltjük a kádat 38-38,5° C hőmérsékletű vízzel, feloldjuk benne a mézet. Befekszünk a kádba, és vékony sugárban megnyitjuk a forró vizet. Hamarosan elkezdődik a verejtékezés. Ezután még 3-4 percig maradjunk a kádban, majd álljunk fel, és locsoljuk le magunkat enyhén hideg vízzel. Ne törölközzünk, göngyöljük be magunkat fürdőlepedőbe és feküdjünk az ágyba. Az ilyen kádfürdőt éjszakára végezzük, heti 2 alkalommal.
Az általános mézes kádfürdők igen hasznosak. Nyugtatják az idegrendszert, puhítják a bőrt, begyógyítják a sarokrepedéseket. Ezenkívül a bőrt bársonyossá és rugalmassá teszik.