A komlótoboz gyűjtési szezonja augusztusban van. Itt a lehetőség, hogy kipróbáljuk anyagcsere javítására, vízhajtóként vagy gyulladás elleni szerként, gyomorhurut esetén, epehólyag-, máj- és vesebetegségeknél, nyugtató hatás érdekében, alvászavarok esetén, bőrsejt képződésre, száraz bőrre, zsíros bőrre, korpás hajra, stb. Hogyan és pontosan mire jó a komlótoboz? Íme:
Mi a komlótoboz?
A sörgyártás fontos eleme a komló, amelyet széleskörűen használnak a népi gyógyászatban. A komló – sokéves, vékony, hosszú, kúszószárú növény, amelynek hossza elérheti a 18 métert vagy annál is többet, a gyökerei, pedig akár 3 méterre is behatolnak a föld alá. Levelei sötétzöldek, 3-5 karéjú, szívforma és ujjashasábu, keményszőrű, mindenhol megterem: ligeterdőkben, bozótos kertekben, folyóparton. Tavasszal gyűjtjük be a fiatal hajtásokat, augusztusban pedig a komló tobozait akkor, amikor kezdenek beérni, arany-zöld színűekké válnak, és jellegzetes illatuk lesz. A nyersanyagot tető alatt szárítják vagy jól szellőztethető helyiségben. A kiszárított komlót ládákban vagy zsákokban tárolják, erősen préselt formában.
Anyagcsere, gyomor, epe, máj, vese
A komlótoboz főzetet étvágytalan embereknek ajánlják az anyagcsere javítására, vízhajtóként vagy gyulladás elleni szerként, gyomorhurut esetén, epehólyag-, máj- és vesebetegségeknél. A főzetet 1 evőkanál száraz komlótobozból készítik 1 pohár vízzel leforrázva, majd szűrés után 1 kávéskanáljával fogyasztják napi 3-4 alkalommal. Éjszakára fogyasztva a komlófőzet kitűnő nyugtató hatású szer idegi ingerültség és alvászavar esetén. Ugyanerre a problémára készíthetünk szeszes kivonatot egy rész tobozból és 4 rész szeszből. A kivonatot napi 2 alkalommal fogyasszuk, ebéd és lefekvés előtt 5-7 cseppjével, kockacukorra csepegtetve vagy egy teáskanál vízzel oldva. Ugyanilyen mennyiségben alkalmazzuk a kivonatot hurut esetén, vagy gilisztáktól való megszabadulásra.
Bőr
A gőzfürdő komló hozzáadásával javítja a bőr hámszövet képződését, alkalmazzák még idegalapú kiütéseknél is. A felaprított komlótobozt (1 evőkanállal 1 liter vízhez), egy vízzel töltött zománcos edényben tűzre tesszük, felforraljuk, majd levesszük a tűzről. Az arcunkat a gőz felé fordítjuk, a fejünket egy frottír törölközővel lefedjük. Normális bőrtípusnál a gőzfürdő 5 percig tartson, száraz bőrnél 3-4, zsíros bőrnél 8-10 percig. A kezelés után az arcot hideg vízzel leöblítjük.
Sárgaság esetén tavasszal és nyáron keveréket készítünk egy pohár forró, forralt tejből, ugyanannyi forró vízből és 2 evőkanál komlóhajtás vagy -ág levéből. Ezt a keveréket melegen fogyasszuk a nap folyamán. Télen a lé helyett 2 evőkanál tobozt használunk fel úgy, hogy éjszakára a vizes-tejes keverékbe áztatjuk.
A komlós kádfürdők gyulladásgátló hatással rendelkeznek, növelik a bőr ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben, stimulálják az új sejtek képződését, hatékonyak a gyulladásos, száraz és repedezett bőr esetén.
Zsíros bőrre tanácsolt forró borogatást készíteni komló főzetéből vagy forrázatából. A főzethez 2 ek. komlótobozt feltöltünk 1 l hideg vízzel egy zománcos edényben, és lefedve, kis lángon forrásig hevítjük. A forrázat elkészítéséhez 2 ek. nyersanyagot leforrázunk 1 l vízzel, és 2 órát állni hagyjuk. Az arc és a nyak bőrét a következőképpen tisztítjuk: egy frottír törölközőt néhány rétegben összehajtunk, és a forrázatban benedvesítünk (40°C-nál nem alacsonyabb hőmérsékleten) és beborítjuk vele az arcunkat és a nyakunkat 10-15 percre. A forró borogatást hideggel váltogathatjuk. A zsíros bőrre alkalmazott komló tobozából készült maszk javítja a vérkeringést, a bőr rugalmasságát, a zsír anyagcseréjét, közreműködik a zsírbontásban, összehúzza a pórusokat, és elnyomja az elszarusodás folyamatát. 2 ek. nyersanyagot leforrázzunk 0.5 l vízzel, 2 óra múlva a forrázatot leszűrjük. A kinyert masszát 15-20 percre felrakjuk az arcunkra. A forrázathoz pedig lisztet, keményítőt vagy tejport keverünk olyan mennyiségben amennyitől bepépesedik, majd az arcunkra felvisszük úgyszintén 15-20 percre. Mosakodás után a zsíros arcbőrt áttörölhetjük forrázattal, amit a következőképpen készítünk el: 2 tk. aprított tobozt leforrázunk 1 pohár vízzel.
Vérkeringés
A komlótoboz főzetet a fürdővízhez adagoljuk, hogy a vérkeringésünk javuljon, 1kg felaprított nyersanyagot feltöltünk 3-4 l hideg vízzel, 5-10 percig állni hagyjuk, majd 5 percig forraljuk. Ezután még 10 percig állni hagyjuk. A főzet helyett alkalmazhatunk forrázatot: 250 g száraz anyagot leforrázunk, és fedő alatt 3 órát állni hagyjuk. A leszűrt főzetet vagy forrázatot a vízzel töltött fürdőkádba töltjük. Ilyen kádfürdőt heti egy alkalommal végzünk, vacsora után 2 órával és elalvás előtt 1-1,5 órával. A kezelés időtartama 20-30 perc, a víz hőmérséklete 36-38°C. Fürdő után nem kell lemosakodni. Gyerekek esetében 150g száraz komlótobozt használunk fel 10 l vízhez, 10 percig forraljuk. A fürdő ideje 5 perc.
Fájdalom csillapítás
A komlótoboz forrázat, főzet, „kása”, krém (a porított komló tobozát állati vagy növényi zsírban keverjük össze) formájában használható mint fájdalomcsillapító szer kiütéseknél, keléseknél, köszvényes és reumatikus fájdalmaknál.
Hajápolás
Korpás és zsíros hajnál tanácsos öblítést végezni komló forrázatával: 1 ek. nyersanyag és 1 pohár forralt víz. 1 órát állni hagyjuk. Az ilyen forrázattal végzett fejmosás erősíti a hajat, serkenti a növekedését. Heti 2-3 alkalommal végezzük a kezelést, összesen 10 alkalommal. A kezelési ciklust 1,5-2 hónap múlva megismételhetjük. Elmulasztja a korpásodást, nyugtatja a fejbőrt. Kopaszodásnál segít, ha a fejbőrbe komló főzetével bedörzsölést végzünk: 1 ek. száraz felaprított tobozt leforrázunk 1 pohár vízzel. Kopaszodásnál alkalmazhatunk krémet, amit porosított komló tobozból és disznózsírból állítunk elő 1:4 arányban. A sötét és gesztenyeszínű hajnak szép árnyalatot kölcsönöz, ha a komló főzetével öblítjük le: 2 ek. toboz 1 l vízhez. 20 percig főzzük, majd leszűrjük. A vitaminokat és hormonokat tartalmazó komlóextraktumok összetevői különböző samponoknak, krémeknek és egyéb kozmetikai szereknek.
Mire vigyázzunk?
Emlékezzünk arra, hogy a komlókészítmények túladagolása hányingert, gyomorfájdalmat, fáradtságérzetet válthat ki.