Fahéj egészségesen – Mire vigyázzunk?

Süssünk-főzzünk tudatosan, segítve ezzel egészségünket is: A fahéj nemcsak finom, de a ráncok, a cukorproblémák is hat, sőt, íme miért fogyasszuk tudatosan? Mire vigyázzunk a fahéjas mézeskaláccsal?

Hogyan hat a cukorháztartásra és cukorbetegségre?

A diabéteszes embereknek érdemes fűszerezniük ételeiket, legalábbis akkor, ha amerikai kutatók laboratóriumi eredményei emberekre is érvényesek. A Georgiai Egyetem kutatói megállapították, hogy laboratóriumi körülmények között a fahéj akadályozza azt az érkárosító folyamatot, melyet a magas vércukorszint okoz. Emellett, íze miatt csökkenti a cukor éhséget.

Emelkedett vércukorszint esetén úgynevezett AGE-vegyületek képződnek, melyek gyulladást és szövetkárosodást okoznak az erekben.
Ez az artériák eltömődéséhez, végső soron szívbetegségekhez vezet. Az AGE a késői glikációs végtermékek elnevezés angol betűszava, főként erősen sült ételekből kerülnek a szervezetbe e vegyületcsoport anyagai.

A fűszerek között az egyik, ami a legeredményesebben gátolja az AGE-vegyületek képződését, a fahéj.Fahéj egészségesen - Mire vigyázzunk?

Fahéj az öregedés ellen

Akár százszor több “antioxidáns-erővel” rendelkezik egységnyi tömegét tekintve, mint a szintén jó hatású, nyers bogyós gyümölcsök, James L. Hargrove kutató és csoportja szerint.

Fertőtlenítő hatású

Még a gombás fertőzések ellen is használható. Csepegtessünk fahéj olajat a vízbe, vagy szórjuk bele a por formájában és áztassuk be a bőrgombás felületet.

Figyelem: irritálhatja a bőrt és arra érzékeny személyeknél allergiás tüneteket okozhat, ezért előbb próbáljuk ki egy pici bőrfelületen.

Az Ayurvédában vértisztító hatású szerként is ismerik.

Megfázás ellen Ayurvéda receptje szerint

1 teáskanálnyi fahéjat forraljunk 2 dl vízben addig, míg a víz fele el nem párolog, szűrjük le, és kihűlés után mézzel fogyasszuk, napi kétszer.

Az Ayurvéda tanai szerint köhögés ellen is hatásos. A csípős és melegítő hatás folytán a fahéj oldja a letapadásokat, a túlzott nyálképződés kellemetlen tüneteit.

Hogyan hat a fahéj az izmokra?

Melegítő hatása révén oldja az izmok görcsös tónusát, hatásos a lelki “túlfeszülés”, “rágörcsölés” esetén is.

Mennyi fahéjas élelmiszert fogyasszunk? A kumarin tartalom

Egy svájci illetékes hivatal (Bundesamt für Gesundheit) azt javasolja, hogy gyermekek naponta 75 grammnál többet ne fogyasszanak fahéj tartalmú müzliből, süteményből, mézeskalácsból a kumarin tartalma miatt. Az EU szabályok szerint 2 mg/kg a megengedett kumarin tartalom.

Fekete Kata természetgyógyász, Theta Healing tanár

Felhasznált forrás: MTI

Nézd meg ezt is

Fokhagyma - aktív biológiai anyag: Javallatok és ellenjavallatok, kutatási eredményekkel

Fokhagyma – aktív biológiai anyag: Javallatok és ellenjavallatok, kutatási eredményekkel

Sok új dolgot fedeznek fel a fokhagyma kutatói. Jó ismerni a számtalan előny mellett azt is, mikor érdemes visszafogni a fogyasztását.

Te mit gondolsz? Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé.

X

Elfelejtetted a jelszavadat?

Csatlakozz hozzánk!