Természetes módszerek az emésztési problémák megoldására. Az emésztési gondok lelki háttere. Az öndiagnózis is lehet téves. Mikor forduljunk orvoshoz?
Emésztési problémák lelki háttere
A stresszt, félelmet, izgalmat sok ember a gyomrában, beleiben érzi meg. Nem csoda, hiszen az emésztés szorosan összefügg a lélekkel. A legtöbb embernél a panaszok (felfúvódás, hasmenés vagy székrekedés) csak átmenetiek. A felnőtt lakosság kb. 12%-a azonban krónikus székrekedésben szenved. A nőket 2-3-szor gyakrabban érinti, mint a férfiakat. A tendencia az életkorral együtt emelkedik.
Az öndiagnózis is lehet azonban téves
Nem feltétlenül szükséges ugyanis a napi székletürítés. A nagyobb intervallumok még nem jelentenek székrekedést. Csak ha emellett még más panaszok (felfúvódás, szorulás stb.) is jelentkeznek. A problémát minél hamarabb meg kell beszélni az orvossal. Minél tovább tart a krónikus székrekedés, annál nehezebb ellene küzdeni. Először általában enyhébb módszerekkel (ballasztanyagok, mozgás stb.) próbálkoznak.
Ha az emésztőszervi problémák továbbra is fennmaradnak érdemes először
Megkeresni az okot
- A slow-tranzit székrekedés a vastagbél keverő és szállító mozgása közötti zavart egyensúlyon nyugszik: a béltartalom csak lassan szállítódik tovább, ezért túl sok vizet von el. Az okok: idegrendszeri betegségek, gyógyszerek mellékhatásai, izom- és kötőszöveti változások, hormonális befolyások (terhesség, pajzsmirigy-működési zavarok), táplálkozási hibák.
- Szervi vagy működési zavarok (máj-, epe-, hólyagbetegségek, záróizmok szűkülete, zavara stb.)
- Viszonylag gyakori az úgynevezett idiopatiás székrekedés, minden olyan eset, amikor nem találnak egyértelmű kiváltó okot.
Mit lehet tenni emésztési problémák esetén?
Klasszikus tanácsok krónikus székrekedésre:
• több ballasztanyag fogyasztása,
• több mozgás és
• bőséges folyadékbevitel.
A ballasztanyagok emészthetetlen tápanyagrészek, csak csekély részüket tudják a bélbaktériumok zsírsavvá lebontani. A legtöbb ballasztanyag a bélben megduzzad, és mennyiségénél fogva serkenti a bélmozgást. (Aki teljes értékűen táplálkozik, naponta sok gyümölcsöt, zöldséget és teljes őrlésű gabonatermékeket fogyaszt, az 40 gramm ballasztanyaghoz juttatja szervezetét.) Különösen gazdag ballasztanyagban barack, a körte, a szőlő, a szilva és a rebarbara. Gyakran ajánlanak lenmagot és búzakorpát. A lenmagban levő zsír azonban síkosító anyagként is hat.
Emésztési problémák – Ha a bél ellustult
Aki a ballasztanyagoktól a mozgáson keresztül a hasmasszázsig már mindent eredménytelenül kipróbált, előbb-utóbb hashajtószerhez nyúl. Idővel azonban egyre többre van belőlük szükség, mivel a bél hozzászokik, megsérülhet, mellékhatásként pedig vesekárosodás, sőt akár daganatveszély is fennállhat.
A ma használt hashajtók jobbak a hírüknél. Hatáselvük szerint három csoportba sorolhatók:
- Ballasztanyagok: rostos béltisztítók
- Ozmózisos hashajtók – ezek visszatartják a bélben a vizet és felpuhítják a székletet. Ide tartoznak egyes sók (keserűsó, glaubersó), a cukor és a cukoralkoholok (például laktulóz), illetve a gyógyvizek.
- A bélmozgást és a kiválasztást befolyásoló anyagok. Ide tartoznak többek között a szenna, a kutyabengekéreg, a szűztealevél és az aloé, és több szintetikus termék is. Ezek rendszeres használata azonban semmiképp nem javasolt!
Fontos, hogy az adagot egyénileg állapítsa meg az orvos. A hashajtóteák részben hatásos vegyi anyagokat tartalmaznak, de nem ajánlottak huzamos idejű öngyógyításra.
Csak kivételesen vagy ritkán használja őket!
A következő szerek csak akut székrekedés, illetve böjtkúra esetén használhatók
- szűztea, szenna és kutyabengekéreg tartalmú szerek – ásványvesztést okoznak és gyengítik a bélfalat!
- beöntés – a legszelídebb módszer
- 1-2 evőkanál ricinusolaj, hatása körülbelül 2 óra múlva – csak ritkábban ajánlott
- glaubersó, keserűsó – ne legyen rendszeres!
Gyengéd szabályozás emésztési problémák esetén
Akut vagy krónikus székrekedés esetén is:
- Az emésztést serkentő ételek leginkább reggel hatnak: szilva, füge, sárgabarack, datolya – a szárított gyümölcsöket éjszakára áztassuk be és reggel fogyasszuk el, az áztató levet is igyuk meg. Hasonló hatású még a papaya, rebarbara, bodza és savanyú káposzta, illetve azok leve.
- A búzalisztet árpaliszttel vagy teljes kiőrlésű Graham-liszttel helyettesítsük.
- A máj-, eperendszer zavaraival összefüggő emésztésproblémák esetén az articsókakészítmények segítenek. Segítségükkel csökkenthető a vérzsírérték is.
- A magnézium-citricum is lehet hashajtóhatású.
- Lazítás, kevesebb stressz pozitívan hat ki az emésztésre. A rendszeres életmód, a jó kedvvel végzett sport is segít a székrekedésen.
- Egyszerűen hangzik, a legtöbb székrekedésben szenvedő mégsem gyakorolja: legyen mindig ideje a WC-n való tartózkodásra. Nem lehet olyan határidő vagy kötelesség, ami ezt háttérbe szoríthatja! A bél reggel a legaktívabb. Megéri korábban felkelni, hogy maradjon idő a székletürítésre.
Hajnalban könnyebben megy a bélürítés…
A kínai orvostudomány felfogása szerint a testet működésben tartó energia ritmusa 24 órás, így az egyes szervrendszerek különféle időpontban aktívak. A vastagbél energiája reggel 5-7-ig van maximumon, tehát ilyenkor legcélszerűbb vécére menni!
Ha erősen puffad
Felfúvódáskor a gázok idegi, szervi vagy táplálkozásfüggő okok miatt gyűlnek össze, a nem teljesen megemésztett ételekből a bélben található baktériumok hatására keletkeznek. Hibás bélflóra is létrehozhatja. Figyelje egy ideig, melyek azok az ételek, melyek felfúvódáshoz vezetnek (például tejérzékenység). A túl gyors/bőséges evés és sok ivás is okozhat a bélben gázokat.
• Gyógyteák felfúvódás ellen: kamilla, citromfű, ánizs, édeskömény.
• A hagymaolajak (például póré-, fokhagyma) is szélhajtó hatásúak.
• Bevált házi szerek a meleg fürdő, meleg vizes palack és a forró borogatás is.
Ha a felfúvódás hosszabb ideig tart, orvoshoz kell fordulni, mert komoly betegségek tünete is lehet, mint például hasnyálmirigy-gyulladás, béldiverticulum. Böjtkúra, kolon-hidroterápia és a bélflóra regenerálása csak orvosi felügyelet mellett végezhető!
Kíméljük a beleket!
Hasmenéskor akut betegségről, fertőzésről vagy táplálékérzékenységről van szó. Sokan a szokatlan helyzetekre és terhelésekre is hasmenéssel reagálnak.
Kezelés:
• Lehetőség szerint ágynyugalom, erős hasmenés esetén (ami esetleg hányással jár együtt) teaböjt. Néha még a folyadék sem marad meg a szervezetben és ez súlyos folyadékveszteséghez vezet. Ilyen esetben a folyadék legyen inkább hideg, és kanalanként kell a szervezetbe juttatni.
• A béltisztítást meggyorsíthatjuk keserű- vagy glaubersóval (negyed liter vízbe 1 kávéskanál) vagy beöntéssel.
• A gyógyföld és a széntabletta megköthetik a bélben a méreganyagokat.
• Nagyon fontos a velünk élő baktériumok védelme és zavarának korrekciója is. A hasznos bélbaktériumokat ma már lehet vizsgálni és egyensúlyukat célirányos kezeléssel korrigálni is lehetséges.
Mikor forduljon orvoshoz?
- Ha a székrekedés kólikaszerű hasfájással, heves hányással, keringési panaszokkal jár (esetleg bélelzáródással).
- Ha a székrekedés 7 napnál tovább tart.
- Ha székrekedés és hasmenés váltja egymást.
- Ha a hasmenés két napnál tovább tart, lázzal, hányással, végtagfájdalommal jár és a széklet véres.
- Ha a hasmenés déli országokban való utazás után lép fel.