Cékla – Természetes szer a téli napokra

Nehézfémek ellen, emésztőrendszer, vérképzés, fogyókúra, máj és ciklus problémákra és karácsony előtti tisztítókúrára is, diétás ételnek is. Mi van a céklában? Egészségjavító receptek.

A jó minőségű cékla formája a fekete retekre emlékeztet. A héja igen vékony, színe, ha felvágjuk élénkpiros. Ha keresztmetszetbe vágva fehér karikák vannak benne – rossz minőségre utal.

A cékla gyökértermése fehérjét, rostot, cukrot (8-20%), zsírt, B1, B2, C, P, PP-vitaminokat, az A-vitamin provitaminját – karotint, alkaloid jellegű anyagot – betaint, szerves savakat (citromsav, almasav), festékanyagokat és sokféle mikroelemet (vas, magnézium, kálium, jód és egyéb) tartalmaz. Mindezek összetevői a szervezet vérképzését szabályozó enzimeinek. Ezért a cékla leve a legértékesebb lé, amely segíti a vörösvérsejtek képződését és kitűnő általános vérjavító.

Ha erős illata miatt nehezen fogyaszthatónak találjuk, akkor megengedett, hogy a céklalét fogyasztás előtt 1-2 órára hűtőbe tegyük, majd kivéve onnan, a habját leszedjük, és a friss sárgarépa lével összekeverjük (1:4).

A cékla különlegessége – Nátrium – Kalcium arány

A cékla leghatásosabb gyógyító tulajdonsága abban rejlik, hogy több mint 50% szerves nátriumsót tartalmaz és csak 5% káliumsót. Ez az arány értékessé teszi a céklát, mint a megkövesedett kalcium oldószerét, amely a kalciumtartalmú főtt ételekből csapódik ki és kerül a szervezetbe, elsősorban a véredényekbe, ahol azok megvastagodását és rugalmatlanságát vagy a vér besűrűsödését okozza, aminek következménye a magas vérnyomás és az egyéb szívműködési rendellenességek.

A vörös cékla kalciumtartalma a szervezet összes fiziológiai funkciójának általános táplálékot biztosít, a klór tartalma pedig a máj, a vese, az epehólyag nagyszerű szerves tisztítószere. Azonkívül ösztönzi a nyirokrendszer működését az egész testben.

Cékla - gyógyreceptek és a cékla gyógyhatásai

Cékla női problémákra

A nőknek kimondottan ajánlatos fogyasztani kúraszerűen, 0,5 l-t napjában (sárgarépa lével keverve).

Menstruációs rendellenesség esetén, főképp, ha épp ebben az időszakban fogyasszuk a céklalét, mégpedig napjában többször, és nem nagy adagokban (0,5-1,0 dl-t legalább 2-3 alkalommal napjában) igen hasznos lehet.

A klimax időszakában a fenti módon történő céklalé fogyasztása sokkal hatásosabb lesz bármiféle szintetikus gyógyszernél – állítják a népi gyógymódokkal foglalkozó szakkönyvek.

Férfiaknak

Ha a cékla gyökérgumóját megfőzzük és megesszük (hát még, ha folyamatosan fogyasztjuk!), bőséges magömlést biztosít és erősíti a szexuális potenciát.

Emésztőszervi problémákra

A céklát ajánlják diétás ételként májbetegeknek.

Lazító, oldó és tisztító tulajdonságokkal rendelkező zöldség, aktivizálja az emésztést, javítja az anyagcserét.

Ha az apróra reszelt céklát meglocsoljuk citromlével, majd megszórjuk darált dióbéllel, krónikus székrekedést gyógyít. Napi adagja legalább 10 dkg legyen.

A céklalé hasznossága semmivel sem pótolható az aranyér kezelésénél. Ha ráhangolódunk a céklalére, és táplálékunkból kiiktatunk minden fűszert és zsírosat, az eredmény 2-3 hét múlva bekövetkezik.

Bőrproblémák

A nyers cékla levele segíti a tűz okozta sebek gyógyulását, a duzzanatok felszívódását és a kelések megnyitását.

A szervezetünk tisztítása céklával

Ha a céklalét egymagában fogyasztjuk (akár 1 pohárral is), tisztító reakciója akkora lesz, amely akár szédülést, hányingert válthat ki. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy érdemes előbb a céklalét sárgarépa levével úgy fogyasztani, hogy ¼ (egynegyed) céklalé és ¾ (háromnegyed) sárgarépalé legyen az italkeverékünk aránya, majd fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetet a cékla léhez oly módon, hogy az arányt a céklalé irányába növeljük. 1-1,5 pohár fogyasztásával napi 2 alkalommal jó eredményt érhetünk el a szervezet általános tisztításában.

Vérképzés és magas vérnyomás

A sárgarépa és cékla levének keveréke serkenti az eritrociták képződését a vérben, javítja az emlékező képességet, főképp ateroszklerózis esetén, tágítja az éredényeket. Magas vérnyomás esetén ez az egyik legkiválóbb természetes gyógyító szer.

Hipertónia esetén a cékla levét mézzel kell fogyasztani (1:1), éhgyomorra egy fél pohárral (kb. 1 dl-t).

Idegi problémák

Úgyszintén erősíti az idegrendszert idegbántalmak és álmatlanság esetén.

Egy másik változat szerint a cékla levét egymagában is lehet fogyasztani a fenti problémákra, mégpedig nem nagy mennyiségben is segít. Mindössze 1 dl a napi adag. Idegbántalmaknál reggel kell fogyasztani, álmatlanság esetében pedig este. A nevezett kellemetlen tünetek fokozatosan elmúlnak.

Fogyókúra

Ha a testsúlyunkat szeretnénk csökkenteni, ajánlott napjában reszelt céklát fogyasztani. Mindössze napi 3 evőkanál cékla eljuttat a normális testsúlyunkhoz (2 éves folyamat).

Segítsük testünket nehézfémekkel szemben

Igazából minden nagyváros lakójának tanácsolhatom a rendszeres céklalé fogyasztását, mivel ez a lé segíti a nehézfémek sóinak kiürítését a szervezetből (mint például az ólom, higany stb.).

Hogy javítsunk a fogzománcunkon?

A szervezet számára hasznos és az immunrendszert is erősíti, ha napjában megiszunk 3 dl alma-céklalé keveréket (5:1). Ezáltal javul a fogzománcunk is.

Daganatos megbetegedésekben is alkalmazzák

A cékla levét régóta alkalmazzák rákos betegségek kezelésére. A cékla specifikus színe és íze különleges kvantummezőt képez, amelynek sajátságos kisugárzása elnyomja a rákos sejtek hasonló kisugárzását és kvantummezejét. (A fanyar íz megköt és rögzít, aminek következtében ellenáll a káros sejteknek, és gátolja fejlődésüket). Közzé teszek 3 eljárást tapasztalt gyógyítók féltve őrzött receptjeiből a rákos és egyéb daganatos betegségek gyógyítására:

  1. Különböző rákos betegségeknél, de főképp tüdőráknál alkalmazzák a vörös céklát: a levét – 1 dl-t 3-szor napjában, a céklát – 20-25 dkg-t napjában, 3 hónapig, 7 nap szünet után a terápiát meg kell ismételni. Golyva esetén a céklalét 2-3 evőkanállal fogyasztjuk napi 3 alkalommal.
  1. Ezt a kezelést mindennemű daganatok kezelésére alkalmazzák: 2,5 dl sárgarépalé, 2,5 dl céklalé, 2,5 dl fekete reteklé, 2,5 dl fokhagymalé, 2,5 dl friss citromlé, 2,5 dl méz, 2,5 dl jó minőségű szőlőbor. Az ingredienseket egy zománcos edénybe összeöntjük, és egy fakanállal összekeverjük, majd egy kétliteres üvegbe átöntjük, lefedjük, hűtőben tároljuk. Napi 3 alkalommal 1 evőkanáljával evés után fogyasszuk. Ez a mennyiség (1,75 l) egy kezelési ciklusra elegendő. Minden ciklus után tartsunk 1 hónap szünetet. Összesen 5 ciklust végezzünk 1 év alatt. Ha alacsony a vér hemoglobin szintje, napjában evés előtt 40 perccel igyunk meg 0,5 l tejet (lehetőleg kecsketejet), elkeverve benne 1 tojássárgáját.
  1. Emlőbántalmakra: reszeljük le a céklát, majd gyűjtsük össze egy gézanyagba és helyezzük a beteg helyre 40 percre. A kezelés ideje alatt érdemes napi 3 alkalommal, 20-30 perccel evés előtt elfogyasztani 1 dl céklalét. A kezelés ideje: 25 nap.

Kovács József természetgyógyász, reflexológus, író

Nézd meg ezt is

Fokhagyma - aktív biológiai anyag: Javallatok és ellenjavallatok, kutatási eredményekkel

Fokhagyma – aktív biológiai anyag: Javallatok és ellenjavallatok, kutatási eredményekkel

Sok új dolgot fedeznek fel a fokhagyma kutatói. Jó ismerni a számtalan előny mellett azt is, mikor érdemes visszafogni a fogyasztását.

Te mit gondolsz? Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé.

X

Elfelejtetted a jelszavadat?

Csatlakozz hozzánk!